Samokontrola i systemy do ciągłego monitorowania glikemii

Podstawowa rola samokontroli w cukrzycy to budowanie poczucia bezpieczeństwa i poznanie własnego organizmu. Osoby chorujące na cukrzycę narażone są na wahania stężenia glukozy. Dzięki obserwacji zmian stężenia glukozy można ustalić przyczynę zarówno przecukrzeń i niedocukrzeń. Każda osoba chorująca na cukrzycę może sama w dużym stopniu pomóc sobie zmieniając dietę, dawki insuliny czy wprowadzając dogodną dla siebie formę aktywności fizycznej.

Systemy do ciągłego pomiaru glikemii

Od wielu lat największym marzeniem wszystkich osób z cukrzycą jest urządzenie, które w sposób bezinwazyjny umożliwi obserwację zmian stężenia cukru we krwi. Pierwszy system do ciągłego pomiaru stężenia glukozy (CGM) w płynie śródtkankowym został zarejestrowany i zatwierdzony przez FDA w 1999 roku. Był to tak zwany holter glikemii, czyli urządzenie, w którym rejestrowane dane zapisywane są w jego pamięci i odczytywane za pomocą odpowiedniego programu komputerowego. Równolegle powstał system zintegrowany z osobistą pompą insulinow i systemy uniwersalne, stanowiące odrębne od pompy narzędzie. Systemy ciągłego monitorowania glikemii zastepują tradycyjny pomiar glukozy we krwi, mierzą one stężenie glukozy w płynie śródtkankowym co 10 sekund, zapisując średnią wartość co 5 min i tym samym rejestrując prawie 300 oznaczeń w ciągu doby. System składa się z elektrody zakładanej do tkanki podskórnej zwanej popularnie sensorem, nadajnika i urządzenia do odczytywania danych. W zależności od producenta, elektroda może być zakładana na tydzień (Medtronic, Dexcom), dwa tygodnie (Abbott) i sześć miesięcy (Roche). Niektóre systemy nie mają nadajnika ze względu na odmienny mechanizm odczytu danych. Urządzenia te w różny sposób, ale zawsze na bieżąco, informują o aktualnych wynikach stężenia glukozy. Na ekranie telefonu komórkowego, odrębnego czytnika lub pompy insulinowej pokazuje się wynik glukozy, strzałka wskazująca na zmianę jej stężenia oraz ciągła linia poziomu glukozy z ostatnich kilku godzin. Każdy z systemów dostępnych na rynku ma swoje specyficzne cechy, które różnią poszczególne urządzenia. Systemy te można stosować niezależnie od metody leczenia cukrzycy. Coraz więcej badań naukowych pokazuje na istotne korzyści z zastosowania CGM w leczeniu osób z cukrzycą typu 2. Są to m.in. kontrola glikemii, normalizacja masy ciała, wzmacnienie poczucia bezpieczeństwa, motywuje do zmiany nawyków i diety. Pomaga dostosować dawkę insuliny do codziennych potrzeb i alarmuje o stanach niedocukrzenia. Może być stosowany na stałe, ale często wykorzystywany jest okresowo np. w sytuacji pogorszenia się wyników leczenia albo przy dodatkowych wyjazdach np. dziecka na wycieczkę szkolną.

W Instytucie Diabetologii oferujemy wszystkie dostępne w Polsce systemy, edukację oraz pomoc w doborze urządzenia do indywidualnych potrzeb pacjenta.

 

 

 

 

RACŁAWICKA 129 LOK. 2U WARSZAWA

kontakt

 

ul. Racławicka 129 lok 2U

Warszawa 02-117

e-mail: instytut.diabetologii@instytutdiabetologii.pl

tel./fax: 22 616 44 74

tel. +48 505 795 484

 

godziny otwarcia

poniedziałek:

wtorek:

środa

czwartek

piątek

sobota

niedziela

 

 

 08:00-18:00

 08:00-16:00

 08:00-18:00

 08:00-18:00

 08:00-16:00

 zamknięte

 zamknięte